Keď kliešte útočia…

Keď kliešte útočia…

Mnohí ste si už určite priniesli z pobytu v prírode nepríjemný suvenír. Možno ste si ho ani nevšimli, je malý, vie si nájsť správne miesto, aby ho pri jeho hostine nič nerušilo. Kliešť, malý parazit, ktorý čaká na steble trávy, kým pôjde okolo jeho hostiteľ. Jeho dômyselný chemický receptor, umiestnený na poslednom článku predných nôh, rozpozná látky, ktoré človek alebo zviera vylučujú dychom a potom. Takto pripravený sa zavesí na hostiteľa, nájde na tele vhodné miesto na prisatie  a nechcený odber krvi môže začať. V prípade, že ste si na koži našli kliešťa, treba ho čo najskôr vybrať kývavými pohybmi pomocou pinzety. Ak sa mu chceme vyhnúť, je dobré používať špeciálne repelenty, nosiť dlhé rukávy a nohavice a užívať vitamíny skupiny B.

 

Tento malý tvor nám totiž môže narobiť veľké zdravotné problémy. Medzi najčastejšie choroby prenášané kliešťom patria lymská borelióza kliešťová encefalitída.

Lymská borelióza

Nakazených je približne 10% kliešťov, v určitých ohniskách to môže byť aj viac. 1-2 týždne od prisatia sa na koži objaví veľký červený fľak. U niektorých ľudí sa neobjavia kožné prejavy a choroba môže nepozorovane pokračovať. Skoré prejavy choroby sú zvýšená teplota, únava a bolesti svalov. V ďalších štádiách to môžu byť postihnutia nervového systému, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy alebo kĺbov.

Kliešťová encefalitída

Prenášajú ju približne 2% kliešťov. Prvými príznakmi sú bolesti hlavy, zvýšená teplota. Po 3-5 dňoch sa môžu objaviť vysoké teploty, migrény, vracanie. Na rozdiel od boreliózy sa proti encefalitída dá očkovať.

Pri podozrení na boreliózu alebo encefalitídu treba čo najskôr vyhľadať lekára.