Psoriáza (lupienka) – neinfekčné, autoimunitné zápalové kožné ochorenie

Psoriáza (lupienka) – neinfekčné, autoimunitné zápalové kožné ochorenie

Objaviť sa však môže kdekoľvek na tele. Podľa odhadov na ňu trpí okolo 3 % európskej populácie.

Psoriáza je neinfekčné, autoimunitné zápalové kožné ochorenia, ktoré postihuje okrem kože aj nechty a kĺby. Postihnuté bývajú hlavne oblasti lakťov, kolien, krížová oblasť, bedrá, vlasatá časť hlavy. 

Príznakmi sú červené ostro ohraničené fľaky s bielymi olupujúcimi sa šupinkami. Kožné bunky sa v postihnutých oblastiach reprodukujú každých 3 až 6 dní, namiesto bežných 28 dní. Tým vnikajú zhrubnuté ružové šupinaté ložiská.

Kĺbová forma psoriázy (artritída) sa väčšinou objaví až po prejavení kožnej formy. Nie je to však podmienka. Často sa obe formy choroby prejavia súčasne, výnimočne môže zápal kĺbu predchádzať kožnej forme ochorenia.

Ľudia trpiaci psoriázou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja depresie, cukrovky, artritídy a srdcových chorôb.

Príčiny a spúšťacie faktory

Presná príčina vzniku psoriázy nie je známa. Okrem genetických faktorov, ktoré sú prvotné, môžu za jej vypuknutie a zhoršenie: stres, nezdravý životný štýl, poranenie kože, streptokoková infekcia, nadmerná konzumácia cigariet a alkoholu.

Prejaviť sa môže v akomkoľvek veku, najčastejšie je to medzi 15. až 35.rokom života. U detí sa väčšinou prejaví po 10.roku.

Čo môžeme ovplyvniť:

Zmierniť priebeh a prejavy choroby pomôže: dostatočný prísun vitamínu D, užívanie probiotík, kúpele obohatené soľou z Mŕtveho mora, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, opatrné slnenie, vyhýbať sa stresu a tiež zmena jedálneho lístka-menej cukru a živočíšnych tukov, viac surovej zeleniny a ovocia.

Aby sa pokožka nevysušovala, je potrebné neustále ju niečim pretierať.